Як підтримати мою дитину, коли мій партнер помер?

Для дитини не може бути нічого болючішого, ніж смерть їхньої мами чи тата. Для того з батьків, хто вижив, природно намагатися захистити свою дитину від болісних ситуацій. Ви можете приховати від них подробиці того, як помер ваш партнер, або спробувати приховати власне горе чи тяжкі переживання. Діти кажуть нам, що іноді цей захист не є тим, чого вони хочуть, оскільки це може залишити їх з почуттями покинутості та розгубленості.

Будучи батьками, ви не можете не спілкуватися зі своєю дитиною; навіть дуже маленькі діти на підставі вашої мови тіла розуміють, що сталося щось дуже серйозне. Ті самі фрагменти розмов дорослих, які ви б не хотіли, щоб вони почули, зазвичай найкраще ними запам’ятовуються. Вони спостерігають за дорослими і помічають вашу реакцію. Це матиме на них вплив, навіть якщо вони занадто маленькі, щоб повністю зрозуміти, що відбувається. Вони зазвичай знають, коли сталося щось значуще, і помічають більше, ніж дорослі часто усвідомлюють.

Зрозуміло, що для батьків головною турботою буде їх дитина. Бути лише одним з батьків для своєї дитини та підтримувати її може бути страшною перспективою. Те, як ви керуєте власним горем, вплине на те, як ваша дитина впорається зі своїм. Пам’ятайте, що понад усе їм потрібні ваша любов і турбота. Багато батьків недооцінюють, яку підтримку вони надають своїй дитині в таких складних обставинах – не очікуйте від себе забагато; важливо також знайти способи, щоб підтримати себе.

Не можна недооцінювати мужність, яка потрібна, щоб поговорити з дитиною про смерть. Це величезна відповідальність, яка може здатися непосильною. Коли вам доводиться приймати важкі рішення, зосередьтесь на тому, що підходить вам і вашій дитині, – ви знаєте свою дитину найкраще. Найважливіше і найкорисніше для дитини – це стабільність, час, проведений з вами, звичний розпорядок дня і впевненість у тому, що ви її любите і знаходитесь поруч. Ваша впевненість у тому, що ви можете допомогти своїй дитині з її скорботою, з часом збільшиться. Звичайно, те, що сталося, змінить вашу сім’ю, але разом ви можете стати сильнішими.

Як сказати моїй дитині, що їхні мама чи тато померли?

 • Якщо ви можете, поговоріть зі своєю дитиною якомога швидше після смерті вашого партнера.
 • Розповідаючи про це своїй дитині або дітям, тримайте їх разом і фізично поруч із собою. Може бути корисним мати поруч із вами іншого дорослий для підтримки.
 • Чесно поясніть, що сталося. Діти часто вигадують те, чого вони не знають, і те, що вони собі уявляють, може бути гіршим за реальність. Одна дитина сказала нам:

Корисно знати, чому всі в родині сумні та стурбовані, тому що, коли ти не знаєш, що відбувається, ти не можеш не думати, що це твоя вина.

 

 • Діти можуть почуватися розгубленими, занепокоєними чи винними, якщо вони не поінформовані; тому важливо, щоб вони були включені в процес та відчували, що можуть довіряти дорослим, які їх оточують.

 

 • Дітям потрібна інформація та пояснення, які б були чесними та роз'яснені зрозумілою їм мовою. Використовуйте фактичні слова, такі як «мертвий» і «помер», і уникайте використання інших фраз, які можуть заплутати дітей, наприклад, «відлетів до зірок», «втрачений» або «відійшов».

 

 • Щоб пояснити маленьким дітям, що означає смерть, ви можете сказати: «Коли хтось помирає, його тіло більше не працює. Вони не відчувають болю, їм не страшно і їм нічого не потрібно. Бути мертвим це не те саме, що спати: коли ти спиш, твоє тіло все ще дуже добре працює».

 

 • Запропонуйте дитині задати запитання та сказати те, що вона думає. Будьте чесними і скажіть, якщо ви не знаєте відповіді на якісь запитання. Ви можете сказати, що якщо ви все-таки знайдете відповідь, ви скажете їм.

 

 • Покажіть дитині, що ви відчуваєте. Діти дізнаються про почуття, спостерігаючи за дорослими навколо них. Дітям не допомагає, коли їм говорять, що вони повинні бути сміливими.

 

 • Дуже часто молодші діти можуть бути стурбовані тим, що вони якимось чином спричинили смерть своїх батьків. Маленькі діти часто відчувають, що їхні думки дуже потужні, і якщо вони про щось думають, то це може статися. Їх потрібно переконати, що нічого з того, що вони зробили, сказали чи подумали, не призвело до того, що сталося.

 

 • Вам, ймовірно, доведеться багато разів повторювати інформацію та відповідати на багато запитань. Можливо, ви виснажені і боретеся зі своїм горем, і коли вам знову і знову задають одні й ті самі питання, вам може бути надзвичайно важко, але це шлях для дитини, за допомогою якого вона спробує зрозуміти, що сталося. Діти часто можуть сприйняти лише невелику кількість інформації за раз, особливо коли ця інформація засмучує і її важко слухати.

 

Як може відреагувати моя дитина, коли я скажу їй, що їхня мама чи тато померли?

Діти та молодь, як правило, демонструють почуття за допомогою поведінки, а не словами, і вони по-різному засвоюють та обробляють інформацію в різному віці. Їхня реакція буде сильно коливатися - від прояву надзвичайного переживання, до вигляду байдужими, ніби нічого не сталося, або навіть нервового гоготання – все це нормально. Якщо вони одразу не відреагували, це не означає, що їм байдуже або вони вас не почули. Вони можуть раптово повернутися до вас із запитанням або відреагувати пізніше, можуть стати дуже мовчазними і намагатимуться уникнути цієї теми. Нерідко дитина відчуває тривогу чи невпевненість, злість чи розгубленість через смерть і чому вона сталася.

Чи варто дозволяти моїй дитині побачити тіло її батьків?

Прийняти рішення з цього приводу може бути нелегко – керуйтеся тим, що підходить для вашої родини. Якщо діти добре підготовлені до того, що вони побачать, і вони не відчувають тиску, - діти у стані скороботи казали нам, що бачення людини може бути корисним, і вони про це не шкодували. Це може допомогти їм попрощатися і зрозуміти, що сталося.

Життєво важливо підготувати дитину. Якщо можливо, спершу організуйте зустріч, щоб самостійно побачити тіло вашого партнера. Таким чином ви будете знати, як вони виглядають, і зможете описати своїй дитині будівлю та кімнату, в якій вони перебувають, хто за ними доглядає, у що вони одягнені і як виглядають. Ви зможете підготувати і їх, і себе якомога краще.

Дітям необхідно надати інформацію:

 • Про те, де доглядають за тілом їхніх батьків – місце та відповідальний спеціаліст.
 • Про те, хто їх зустріне та буде з ними під час візиту.
 • Це нормально, якщо вони передумають, навіть в останню хвилину. Вони можуть залишитися поза кімнатою похоронного бюро або зазирнути всередину через двері. Або вони можуть зробити щось особливе для людини, наприклад, взяти з собою лист чи фотографію, щоб помістити її разом із померлим.

Якщо ви відвідуєте тіло померлого разом, замість того, щоб говорити дитині, що вона може або повинна робити, спробуйте показати їй це своїм власним прикладом. Якщо ви торкнетеся руки свого партнера, це покаже дитині, що вона може це зробити, якщо захоче.

Навіть коли тіло людини закрите, можливо, через травми, діти все ж можуть побачити частину тіла, яку вони впізнають, наприклад, руку зі знайомими каблучками або годинник.

Чи моя дитина повинна бути присутньою на похоронах своїх батьків?

 • Плануючи похорон або поминальну службу, намагайтеся максимально залучити дитину. Запитайте їх, чи вони хочуть, щоб було включено щось особливе для них, наприклад вірш або музика. Деякі сім’ї вирішують провести додатковий, менший захід для дітей, наприклад, відвідавши особливе для них місце або створивши їх власну просту службу.
 • Підготуйте дітей до того, що відбуватиметься на похоронах і хто там буде присутній.
 • Поясніть, що деякі люди можуть бути засмучені або можуть плакати, і що це часто трапляється на похоронах.
 • Попросіть когось із близьких людей бути поруч з вашою дитиною на похоронах на випадок, якщо вона засмутиться або вирішить, що хоче вийти. Це також може допомогти вам, якщо ви переповнені власним горем або стурбовані тим, що не зможете бути опорою власній дитині.
 • Для маленьких дітей візьміть щось, щоб зайняти їх, наприклад улюблену іграшку, розмальовку або книжку з оповіданнями.
 • Поговоріть пізніше про похорон: ви можете сказати: «Люди, які змогли там бути, прийшли, тому що мама/тато не були їм байдужі. Інші люди не змогли прийти, але вони надіслали спеціальну картку або спостерігали за церемонією онлайн».

Як буде тужити моя дитина

Розуміння та реакція дітей можуть відрізнятися. Навіть дуже маленькі діти можуть тужити і тужать, але на способи розуміння і реакцію матимуть вплив:

 • відносини, які вони мали з батьками
 • обставини, за яких вони загинули
 • ступінь розвитку вашої дитини та її емоційна зрілість
 • їхній життєвий досвід
 • культурні та духовні вірування вашої родини

Хоча вік дитини автоматично не означає певного рівня розуміння, ось деякі загальні вказівки щодо того, як діти розуміють смерть на різних етапах свого розвитку. Корисно пам’ятати, що діти, підлітки та дорослі часто можуть відкочуватися у поведінці до молодшого віку, коли трапляється щось настільки масштабне, як смерть батьків.

У міру дорослішання дітей вони розвиваються нерівномірно, тому час від часу вони ніби здійснюють стрибки розуміння. Це часто трапляється приблизно у 5-6 років і приблизно в 10, потім знову в ранньому та пізньому підлітковому віці. У такі моменти дітям може знадобитися поговорити про те, що сталося, ще раз, щоб інформація могла вписатися у їх новий світогляд. Повторне проходження через своє горе діти роблять природно, і це не означає, що раніше вони не отримували достатньої підтримки в їхньому горі.

Як я можу підтримати мою дитину в скорботі, якщо їхні мама чи тато померли?

Стабільність, дисципліна та розпорядок дня важливі для того, щоб допомогти дітям відчувати себе в безпеці. Відсилання дітей до друзів або більш віддалених членів сім’ї, щоб захистити їх, не обов’язково буде найкращим для них. В ідеалі діти повинні залишатися в знайомому оточенні з людьми, які є частиною їхнього повсякденного життя, і робити те, що вони зазвичай роблять, наскільки це можливо.

Їхнє почуття власної безпеки похитнеться через таку значну втрату, і це може викликати у дітей сильну тривогу. Вони часто потребують більше фізичної прихильності, ніж зазвичай, наприклад звичайних обіймів.

Дітям потрібно багато запевнення в тому, що у них в житті є хтось, хто буде підтримувати їх після смерті батьків. Поділіться основними планами щодо побутових речей, наприклад, хто допоможе їм виконати домашнє завдання чи відвезе їх до школи чи на заняття.

Старші діти можуть краще усвідомлювати інші втрати, які можуть статися, і мати подібні занепокоєння: «Чи зможемо ми залишитися в цьому будинку? Чи зможу я піти до коледжу чи університету?». Діти цінують участь у прийнятті рішень, які їх стосуються.

Діти можуть хвилюватися, що ви або інші важливі для них люди можуть захворіти і також померти; вони можуть мати тривогу через розлуку. Коли вам потрібно їх залишити, скажіть їм, коли ви повернетеся, і дотримуйтесь свого слова – наприклад, діти можуть бути дуже стурбовані, коли той з батьків, що вижив, запізнюється.

Вони також можуть боятися, що смертю можна «заразитися». Наприклад, нерідко діти говорять про симптоми, подібні до тих, що мали батьки, які померли від хвороби. Корисно вислухати й поставитися до цього серйозно, заспокоїти їх і відреагувати з любов’ю.

Багато батьків запитують: «Чи варто слідкувати за дисципліною моєї дитини, яка тужить?» Намагатися підтримувати нормальний рівень дисципліни, не дозволяючи дітям робити те, що їм заманеться, тому що вони тужать, дуже важливо, оскільки дотримання нормальних обмежень є важливим способом допомогти дітям відчувати себе в безпеці.

Як допомогти моїй дитині висловлювати та розуміти свої почуття?

Будучи дорослими, ми інстинктивно прагнемо захистити дітей, але діти також в стані дуже добре захистит дорослих поряд з ними, і в результаті цього вони іноді можуть приховувати свої почуття, боячись засмутити вас. Діти вчаться сумувати, спостерігаючи за дорослими навколо них, тому не бійтеся показати своїй дитині, що ви відчуваєте, – приховування власних почуттів, щоб захистити дитину, може збентежити її почуття, і вони можуть відчути, що також повинні скопіювати цю поведінку і стримати свої емоції.

Дітям часто бракує наших дорослих слів, щоб описати свої почуття. Дитина в скорботі може демонструвати неслухняну поведінку, злість, порушення сну, занадто чіплятися, повертатися до більш дитячої поведінки або навіть поводити себе більш дорослою, ніж зазвичай. Це може бути приводом для занепокоєння, якщо подібне триває протягом довгого часу і впливає на здатність дитини нормально функціонувати. Іноді діти «розігрують» елементи історії про смерть своїх батьків, і це може турбувати дорослих навколо них; пам'ятайте, що це один із способів, за допомогою якого діти можуть почати розуміти те, що сталося. Поясніть дитині, що у неї будуть періоди відчуття щастя, коли вона може тимчасово не думати про смерть своїх батьків, і що це також нормально.

Злість — звичайна реакція на втрату. Діти можуть бути дуже злі на того з батьків, хто помер і залишив їх, або вони можуть сердитися на вас за те, що ви вижили. Якби смерть була раптовою, ймовірно, не було можливості попрощатися. Вони можуть гірко шкодувати про те, що сказали або хотіли сказати. Дитина також може неохоче пристосовуватися до нової реальності, в якій будучи самотнім батьком або матір'ю, ви не можете приділяти дитині таку ж увагу, як раніше.

Якщо їхні батьки тривалий час хворіли перед смертю, діти можуть відчути полегшення від того, що батьки померли. Вони також могли обурюватися через те, як змінилося життя, коли їхні батьки були хворі, і відчували провину через ці зрозумілі емоції.

Нерідко діти будь-якого віку відчувають певну відповідальність за смерть, хоч це і звучить ірраціонально. Їм знадобиться чітке запевнення, що вони не винні.

Дитячі книжки про втрату і смерть, а також онлайн-ресурси для молодих людей можуть допомогти їм зрозуміти емоції, які вони переживають, і що сталося.

Як дитячий садок, школа, коледж чи університет можуть допомогти моїй дитині?

Місце навчання вашої дитини, будь то дитячий сад, школа, коледж чи університет, може допомогти дітям та молоді, просто забезпечуючи нормальний, рутинний і соціальний контакт разом із будь-якою конкретною підтримкою, яку там можуть отримати діти. Важливо поговорити з опікунами вашої дитини, вчителями або контактною особою в коледжі, наприклад, з працівником соціальної служби, щоб персонал був обізнаний про те, що сталося, і запропонував відповідну підтримку. Може бути корисно визначити одного з співробітників у якості головного контакту.

Якщо молода людина навчається далеко від дому, у вас може не бути доступу до когось, щоб поговорити про їхню ситуацію через проблеми, пов’язані з конфіденційністю студентів, і вам може бути важко дізнатися, чи у них є проблеми. Заохочуйте молодь цікавитися і користуватися  соціальними службами, які пропонує їхній університет чи коледж. Можливо, їм доведеться поговорити зі своїми вчителями про будь-які доступні опції, якщо їм знадобиться додатковий час на відпочинок або на складання іспитів.

В ідеалі школярі повинні мати вплив на те, що розповідають їхнім шкільним друзям про їхню втрату і що їм допоможе, коли вони повернуться до школи. Їм може знадобитися вийти з класу під час уроку та мати когось, до кого вони можуть піти, якщо вони засмучені. Це можна обговорити з дитиною та вчителями.

Багато дітей та молодих людей можуть хвилюватися, що їхні друзі чи вчителі знають про те, що сталося. Залучайте їх до прийняття простих рішень, наприклад, кому вони хотіли б про це розповісти і яку підтримку вони б хотіли від їхніх вчителі та друзів, коли вони підуть до школи.

Більшість дітей не хочуть якось відрізнятися у школі від інших, і вважають за краще, щоб до них ставилися так само, як і до всіх інших. Однак це не повинно перешкоджати персоналу пропонувати непомітну підтримку та допомогу. Коли здається, що життя вдома перевернулося з ніг на голову, школа часто пропонує стабільність і рутину. Гарна комунікація між школою та домом – це те, до чого потрібно прагнути, щоб усі знали, як ваша дитина дає собі раду.

Маючи вибір, більшість дітей, що втратила когось з батьків, не хочуть, щоб їх виключали зі спеціальних заходів, пов’язаних із такими подіями, як День матері чи День батька, але до цього потрібно підходити делікатно, заздалегідь спитавши дитину, чи вона хоче брати участь і яким чином.

Ви можете проінформувати школу вашої дитини, що Child Bereavement UK виробляє всеохоплюючі ресурси для шкіл та подальшої освіти, включаючи безкоштовний посібник «Як справлятися з тяжкими втратами в школах», який можна завантажити, а також інші безкоштовні ресурси. Ми також можемо запропонувати підтримку для школи вашої дитини.

Чи можуть друзі моєї дитини допомогти, коли моя дитина тужить?

Друзі дуже важливі для дітей, а особливо для підлітків, які можуть віддати перевагу спілкуванню зі своїми друзями, а не з членами сім’ї.

Діти повинні розважатися і робити те, що їм подобається – гра чи спілкування самі по собі є терапевтичними способами подолання горя. Заохочуйте дитину бачитися зі своїми друзями, коли це можливо, і допомогайте їй розповісти друзям про те, що сталося.

Поясніть, як ви ділитися своїми емоціями, з ким розмовляєте і як це вам допомагає. Деяким друзям може подобатися, якщо їм пропонують поради щодо того, як вони можуть надавати підтримку. В іншому випадку вони можуть соромитися, не знаючи, що саме робити або сказати, і це може призвести до того, що дитина у скорботі буде відчути себе виключеною. Пам’ятайте, що діти можуть бути жорстокими на ігровому майданчику, і, на жаль, деякі діти у скорботі зазнають цькування, але більшість шкіл в стані втрутитися та боротися з булінгом. Діти також іноді можуть відчувати заздрість до своїх друзів, у яких все ще є мама чи тато.

Як я можу допомогти моїй дитині пам'ятати померлих маму чи тата?

Спогади мають велике значення; діти можуть переживати, що вони забудуть цю людину, і для них значною підтримкою є, коли їм допомагають згадати те, що вони та інші люди робили зі своїми батьками перед смертю. Ось деякі речі, що можуть бути корисними для вашої дитині:

 • Розглядати з вами фотографії померлого батька або мами
 • Ділитися сімейними історіями або спогадами про події, пов’язані з дитиною та їхніми батьками
 • Вибрати та мати можливість зберегти предмет одягу, який носили їхні батьки
 • Слухати музику, яку любили їхні батьки
 • Виготовити альбом про своїх батьків
 • Створити колаж з картинок, наприклад, показати тата як партнера, тата як батька і тата як друга
 • Скласти з кожною дитиною в сім'ї коробочку пам'яті, яка містить значущі пам'ятні моменти про їхніх батьків. Ця особиста колекція буде нагадувати дитини про те, ким були їхні батьки і що вони для них означали. Це також дає дитині відчуття повернення певного контролю над власним життям, бо вона сама обирає, що покласти, а що ні в її скриньку пам’яті.

Як я можу подбати про себе, одночасно підтримуючи мою дитину в скорботі?

Керувати життям і власним горем водночас, будучи батьками для своєї дитини або дітей, може бути виснажливим. Не очікуйте від себе занадто багато – намагайтеся зосередитися на тому, щоб справитися з сьогоднішнім днем. Що, на вашу думку, допомагає вам? Спробуйте знайти спосіб приділити собі час, щоб зарядитися енергією. Деяким батькам дуже важко знайти час для цього, але в кінцевому підсумку це допоможе вам краще підтримувати свою дитину.

Прийміть будь-які пропозиції допомоги. Зробіть список справ, які потрібно зробити.Це допоможе вам відповісти на питання: «Чи я можу щось для тебе зробити?»


Ми можемо запропонувати послуги перекладача для підтримки, яку ми пропонуємо по телефону, відео та віч-на-віч. Щоб дізнатися більше, зателефонуйте на нашу гарячу лінію у Великобританії за номером 0800 02 888 40