Діти у віці до 2 років

У дітей і молодих людей все ще немає розуміння концепції смерті. Ще задовго до того як діти вчаться говорити, вони скоріш за все будуть засмучені змінами у своєму оточенні через відсутність важливої людини, яка доглядала за ними та відповідала за харчування у щоденному режимі. На них також впливає емоційне відсторонення, яке може трапитися, якщо мама чи тато або головний опікун залишився сам.

У віці до 6 місяців діти переживають відчуття покинутості та незахищеності, що може виражатися у збільшеному плачі та погіршенню сна і годування. У віці приблизно 8 місяців діти починають формувати ментальний образ людини, що померла, і «сумують за ними». Діти у цьому віці можуть більше плакати або стати більш відстороненими, вони можуть втратити інтерес у іграшках або їжі, та розвиваючи моторні навички і мову, можуть звати або шукати людину, що померла. Ви можете допомогти, пропонуючи багато заспокоєння і дотримуючись звичної рутини, якомога більше.

Діти у віці 2-5 років

Молоді діти зацікавлені ідеєю смерті птахів і тварин. Вони починають використовувати слово «мертвий» і розвивати розуміння, що мертвий відрізняється від живого. Діти цього віку не розуміють таких абстрактних концепцій, як «вічний» і не можуть зрозуміти, що смерть постійна. Їх обмежене розуміння може призвести до очевидної нестачі реакції, коли їм кажуть про смерть. Вони можуть ставити багато питань про смерть. Вони можуть ставити багато питань про те, хто помер і коли та людина оживе.

Діти у цьому віці очікують повернення померлої людини. Малі діти мають тенденцію пояснювати те, що їм кажуть буквально і прямолінійно, тому важливо уникати таких пояснень як «втратили», «пішов» або «заснув», що можуть призвести до непорозумінь і плутанини. Давайте чесні відповіді на їх питання, але не думайте, що ви маєте пояснити їм все у деталях або все одночасно. Інформацію можна буде додавати потроху з часом.

У дітей може бути погіршення сну, зміна апетиту, може загубитися інтерес до гри та вони можуть стати більш стривоженими через сепарацію, навіть коли їх залишають зі знайомими дорослими. У них може спостерігатися регресія у таких навичках як мова або тренування ходити до туалету.

Діти у віці початкової школи

У віці між 5-7 роками діти починають розвивати розуміння того, що смерть постійна і незворотня і що людина, що померла, не повернеться. Діти, у яких помер хтось рідний, коли вони були маленькими, змушені заново усвідомити те, що сталося, тому що вони розвивають розуміння остаточності смерті.

Уява дітей і «магічне» мислення у цьому віці може означати, що деякі діти можуть думати, що їх думки або дії спричинили смерть і вони можуть почувати себе винними. Якщо не давати їм достатньої інформації мовою, що відповідає їх віку, то це може призвести до того, що вони будуть видумувати і заповнювати вакуум нерозуміння з доступних їм знань.

Діти поступово все більше розуміють, що смерть неминуча частина життя, що відбувається з усіма живими істотами. В результаті, вони можуть почати хвилюватися про своє здоров’я та безпеку та здоров’я і безпеку інших.

Діти у цьому віці потребують чесних відповідей на їх питання, навіть якщо це відбувається поступово, і можливості виражати свої почуття. Їм можуть знадобитися запевнення, що це не щось, що вони сказали чи подумали, що спричинило смерть.

Підлітки

Підлітковий час – це час великої зміни і горе впливає на перехід від стадії залежності до стадії незалежності. Молоді люди переходять від сімейних зв’язків до збільшеного спілкування з однолітками. Може бути дуже важко просити підтримки, демонструючи у той же самий час незалежність. Молоді люди не люблять відчувати себе по-іншому від своїх однолітків і бути молодою людиною, у якої помер хтось рідний, може бути дуже ізолююче. Дуже сильною може бути підтримка однолітків із таким самим досвідом.

У підлітків є доросле розуміння концепції смерті, але часто свої власні вірування та погляди і вони можуть піддавати питанням вірування і пояснення, запропоновані іншими.

Деякі молоді люди можуть у відповідь на смерть стати більш відчуженими, інші можуть поводити себе дивно, щоб виплеснути свій стрес. Ще інші можуть справлятися з переживанням факту своєї власної смертності через ризиковану поведінку у спробі отримати більше контролю там, де вони відчувають, життя не дає контролю. Деякі можуть брати на себе дорослі зобов’язання і ставати «основною піклуючою особою» для людей навколо них. Дотримання звичайних кордонів дозволеної поведінки для молодих людей може бути обнадіююче. Молодим людям, що втратили близьку людину у більш ранньому віці, може знадобитися повторне переосмислення їх втрати, коли вони думають і планують своє майбутнє і повністю усвідомлюють вплив життя без людини, що померла.


Ми можемо запропонувати послуги перекладача для підтримки, яку ми пропонуємо по телефону, відео та віч-на-віч. Щоб дізнатися більше, зателефонуйте на нашу гарячу лінію у Великобританії за номером 0800 02 888 40