Більшість дітей у якийсь момент свого дитинства відчує або почує про страшну подію, наприклад, аварію, пожежу, теракт або стихійне лихо. Про страшні публічні події, такі як вибух у Манчестері, терористичні атаки в Лондоні та пожежа в Гренфелл-Тауер, багато повідомляють у ЗМІ, і вони можуть спричинити занепокоєння батьків, шкільного персоналу та дітей за себе та за інших. Іноді діти можуть особисто знати когось, хто потрапив у страшну подію, або вони можуть бути безпосередньо свідками цього. Дорослі можуть не знати, якою інформацією вони повинні поділитися з дітьми. Незалежно від того, чи була дитина залучена прямо чи опосередковано, такі ситуації можуть змусити нас відчувати себе невпевненими та занепокоєними, а світ може здаватися дуже небезпечним місцем, де природний порядок речей повністю зруйнований.

Як можуть реагувати діти

Це нормально, коли діти засмучуються після того, як трапилося щось страшне; більшість з них буде демонструвати певний ступінь невдоволення, сум або страх у короткостроковій перспективі. Однак діти, які зазнали втрат через подібну подію або були безпосередніми її свідками, швидше за все, матимуть сильнішу реакцію. Кожна дитина реагуватиме по-своєму, це залежатиме від віку та рівня розуміння, а також від культурної приналежнсоті, попереднього досвіду подібних подій та підтримки, яку мають діти. Це також залежатиме від можливостей поговорити з іншими про те, що сталося, оскільки такі розмови можуть допомогти їм осмислити все це.

Загальні реакції на таку подію включають наступне, незалежно від того, чи була дитина безпосередньо свідком події або просто чула про неї:

 • Проблеми зі сном або кошмари;
 • Дитина загалом стає більш полохливою;
 • Наявність спогадів (нав'язливих образів події);
 • Дитина стає більш "чіпкою" і хвилюється, коли опиняється окремо від батьків і опікунів (особливо маленькі діти);
 • Зміни апетиту;
 • Дитина стає більш емоційною (наприклад, підвищений смуток, гнів або розгубленість);
 • Втрата інтересу до нормальних занять;
 • Труднощі з концентрацією уваги;
 • Фізичні симптоми, такі як болі в животі або головні болі;
 • Дратівливість;
 • Зниження якості шкільної роботи;
 • Ірраціональні переконання (наприклад, переконання, що вони якимось чином спричинили подію); або
 • Відтворення події через гру або багато мислення про те, що сталося.

Частина дітей демонструє деякі з цих реакцій відразу, але інша частина може прореагувати лише через кілька днів. Їх можна заспокоїти і дати їм зрозуміти, що це нормальна реакція і що це природньо бути засмученим, наляканим, злим або мати певну кількість змішаних почуттів. Також це природньо для дітей відтворювати те, що відбулося, в їхній грі. Отже, ви можете побачити, як маленькі діти знову і знову розбивають свої іграшкові машинки після того, як потрапили в ДТП, або заколюють своїх ляльок, почувши про жорстокий напад по телевізору. Це їхні способи розібратися в тому, що сталося, і не варто щодо цього хвилюватися. Діти можуть дуже швидко переміщатися між станами сильного страждання і спокою, в один момент безутішно ридаючи, а в наступний запитуючи, чи можна їм піти пограти чи подивитися телевізор. Це знову ж таки цілком нормально, і це їхній спосіб справлятися з напруженими ситуаціями.

Більшість дітей повернеться до своєї звичайної поведінки через кілька тижнів, особливо якщо у них була можливість поговорити про те, що сталося. Деякі діти розвивають стійкість, яка допомагає їм справлятися з іншими складними подіями в їхньому житті. Дати зрозуміти, що їхні реакції є нормальними і очікуваними, заспокоїть їх і саме по собі може допомогти зменшити відчуття стресу.

Іноді дорослі намагаються захистити дітей, уникаючи будь-яких обговорень про подію. Вони турбуються про те, щоб ще більше не засмучувати своїх дітей або не погіршити ситуацію. Проте дітям та молоді набагато корисніше розповісти про те, що сталося. Проговорення того, що їх лякало, може дати дітям можливість зрозуміти, що сталося, і допомогти їм зменшити страх.

Дорослі можуть допомогти, оцінюючи, коли дитина готова говорити, і обережно вибираючи потрібний момент. Як сказала нам одна дитина:

Корисно знати, чому всі в родині сумні та стурбовані, тому що, коли ти не знаєш, що відбувається, ти не можеш не думати, що це твоя вина.

Що сказати

 • Знайдіть час, щоб пояснити, що сталося, і заохочуйте їх задавати запитання.
 • Будьте відкритими та чесними. Страшна подія може стати набагато страшнішою для дітей, якщо вони не володіють інформацією, яка має для них сенс, або коли люди неохоче відповідають на їхні запитання.
 • Використовуйте мову, яка відповідає їхньому рівню розуміння.
 • Не надавайте додаткової інформації – надайте достатньо інформації, щоб допомогти дитині зрозуміти, що сталося, але не перевантажуйте її. Їм не потрібно мати всі деталі одразу, і вони можуть поступово з часом отримувати більше інформації. Діти запитають, якщо їм треба буде знати більше.
 • Підкресліть, що ці події надзвичайно рідкісні, і тому ми чуємо про них лише тоді, коли вони відбуваються.
 • Намагайтеся уникати розмов про «поганих людей», оскільки це може бути особливо страшним для дітей. Натомість зверніться до «поганих вчинків» або «сумних подій».
 • Запропонуйте багато запевнення та заспокоєння

 

Для дітей молодшого віку можна сказати щось на кшталт:

Сьогодні в Лондоні сталося щось справді сумне. Чоловік на своєму автомобілі в'їхав у натовп людей, кілька людей загинули. Про це багато говорять по телебаченню, тому що такі речі незвичайні і трапляються не дуже часто. Багато людей говорять про це, тому що це дуже сумно, що подібне сталося.

У старших дітей може виникнути більше запитань і їм потрібно буде більше деталей про подію.

Що може допомогти

 • Дотримуйтесь розпорядку дня, такого як школа, дозвілля, час сну та прийому їжі. Повернення до «звичайного життя» заспокоює, оскільки воно робить життя послідовним і передбачуваним, а також допомагає дітям відчувати себе в безпеці.
 • Намагайтеся впоратися з вашою власною тривогою, щоб ви могли спокійно запевнити дитину щодо її власної безпеки.
 • Дайте дитині можливість говорити про події та заохочуйте її ставити запитання, не змушуючи її говорити.
 • Заохочуйте їх висловлювати свої почуття. Якщо вони не вміють висловити себе словами, спробуйте знайти творчі способи, такі як мистецтво та майстрування. Ви можете зробити «скриньку для крику» (ви можете пошукати в Інтернеті інструкції зі створення скриньки), щоб ваша дитина в неї кричала; ви можете дати дитині подушку для ударів або заохочувати її спробувати фізичні вияви емоцій, наприклад тупотіння ногами або бігання та стрибання. Старших дітей можна скерувати на більш структуровані види спорту, такі як футбол, баскетбол або заняття в тренажерному залі.
 • Повідомте їм, що їхня реакція є нормальною і очікуваною після такої події, і що, найімовірніше, з часом їм стане набагато краще.
 • Запевніть їх у безпеці, обіймайте частіше, ніж зазвичай, і заохочуйте їх обіймати м’які іграшки. Усе це може надати додатковий комфорт і сприяти відчуттям безпеки.
 • Знайдіть час, щоб порозважатися разом.

Діти також можуть почати хвилюватися про те, що вони чи інші близькі їм люди можуть постраждати. Хоча ви не можете запевнити на сто відсотків, що цього не станеться, може бути корисно підкреслити рідкість таких подій. Якщо дитина починає запитувати більше про смерть і вмирання, є багато доступних книг, які можуть допомогти у відвертій дискусії та представити тему відповідно до віку. Дивіться розділ з ресурсами.

Якщо вони проводять час в соціальних мережах, підлітки та тінейджери будуть краще обізнані про реалії життя, але багато з того, що вони чують, може мати сенсаційний характер. Смерть у результаті вбивства або ненавмисного вбивства посилює відчуття того, що світ є страшним і небезпечним місцем, і повторне згадування про такі події може створити враження, що ці випадки більш поширені, ніж є насправді.

Світові події

Якщо масштабна катастрофа, наприклад, землетрус або терористичний напад, сталася в певній місцевості чи країні, і про це повідомляють ЗМІ, це може вплинути на школу вашої дитини. Ви можете запитати у школі вашої дитини, як ця тема контролюється школою та що з інформації було розповсюджнено, щоб ви могли обговорити це зі своєю дитиною та заспокоїти будь-яку стурбованість, яку діти можуть мати.

Підтримка для вас

Якщо ви намагаєтесь опанувати власну реакцію на страшну подію, зверніться за допомогою та підтримкою. Діти швидко відчувають переживання дорослих, які їх оточують, навіть якщо дорослі намагаються приховати свої почуття. Зателефонуйте на нашу гарячу лінію, щоб дізнатися про послуги, які можуть вам допомогти.

Подальша допомога

Після того, як сталася страшна подія, слід очікувати багато суперечливих і змішаних емоцій у короткостроковій перспективі, і більшість дітей виявлять певні ознаки засмучення. Проте, якщо ваша дитина продовжує перебувати у дуже тривожному стані через кілька тижнів після події, або якщо її поведінка чи емоційний стан впливають на повсякденну діяльність або викликають занепокоєння, вам може бути корисно обговорити це з медпрацівником або сімейним лікарем. Вони можуть порадити вам, хто може надати додаткову підтримку.


Ми можемо запропонувати послуги перекладача для підтримки, яку ми пропонуємо по телефону, відео та віч-на-віч. Щоб дізнатися більше, зателефонуйте на нашу гарячу лінію у Великобританії за номером 0800 02 888 40