Ми є занепокоєними дорослими і нам хотілося б вірити, що діти занадто малі, щоб відчувати глибокий смуток і відчай, які може принести горе. На жаль, це не так. Діти та молодь сумують так само тяжко, як і дорослі, але демонструють це по-різному. Вони вчаться тужити, копіюючи реакції дорослих навколо них. Вони покладаються на дорослих, які можуть надати їм те, що їм потрібно, щоб підтримати їх у горі.

Діти мають обмежену здатність висловлювати почуття, думки та спогади в словах і мають тенденцію «демонструвати» поведінку, а не висловлюватися  вербально. Вони поступово опанують мову почуттів, прислухаючись до слів, які ви використовуєте. Демонстрація вашого горя спонукатиме їх висловити своє. Їхня поведінка є вашим орієнтиром щодо того, як вони почуваються. Це стосується як дуже маленьких дітей, так і підлітків.

Діти природньо добре вміють занурюватися в своє горе і виходити з нього. Якийсь час вони можуть сильно тужити, а потім раптово переключаються й весело бавляться. Ця очевидна відсутність туги може ввести дорослих в оману, що діти не постраждали. Однак ця поведінка «стрибання з калюжі», коли дитина занурюється в горе і виходить з нього, є типом вбудованого запобіжного механізму, який не дає їм бути переповненими сильними почуттями.

У міру того, як діти дорослішають, це інстинктивне «стрибання з калюжі» стає важчим для них, і підлітки можуть тривалий час демонструвати один тип поведінки, наприклад, бути замкнутими, або інший тип, наприклад, бути дуже зайнятими.

Одна матір сказала:

Здається, мою десятирічну дитину це не хвилює, вона плакала вдень, тому що ми плакали, але відтоді вона не плакала.

Для молодої людини продовження життя може нести за собою напружений соціальний графік, щоб позбутися болю. Або вони можуть замкнутися в собі, відкидаючи пропозиції допомоги і поводити себе так, що спілкування з ними стає дуже важким. Якщо це стосується молодої людини, яку ви підтримуєте, постарайтеся набратися терпіння і продовжуйте давати їй зрозуміти, що ви все ще знаходитесь поруч для них. Однак намагайтеся не тиснути на них, щоб порозмовляти.

Різниця між дорослим і дитячим горем іноді ілюструється наступним прикладом: дитина стрибає в калюжу горя і вистрибує з неї, а доросла людина знаходиться глибоко в річці, її несе течія, і їй дуже важко вибратися.

Поширені реакції, почуття та поведінка

Різко реагувати на смерть когось із близьких є типовим для дітей і молоді, навіть якщо ці сильні почуття та поведінка виглядають і відчуваються далекими від нормального. Підліткам і молоді важко показувати сильні та важкі почуття членам сім’ї, коли життя для них і так вже сповнене випробуваннями і невизначеністю. Обсяг уваги дитини відповідає кількості інформації, яку вона може обробляти в певний момент часу. Коли вони досягають межі почуттів, які є занадто тяжкими, дитина може переключитися на почуття, з якими вона в стані впоратися. Наприклад, дитина може недоречно сміятися, щоб не говорити про страх чи смуток. Це може здатися байдужістю, але насправді є захисним механізмом для запобігання емоційного перевантаження. Те, як дитина чи молода людина реагує на смерть, залежить від їхнього віку та розуміння, відносин, які вони мали з людиною, яка померла, і того, як ця людина померла.

Вік і розуміння

Усі діти різні, і доросла чотирирічна дитина може краще зрозуміти ситуацію та повне значення того, що означає бути мертвим, ніж старша дитина.

Старша дитина зазвичай розуміє більше. Коли вони починають повністю усвідомлювати, що означає, коли хтось помирає, для деяких дітей це може бути занадто важким. Це може призвести до самозахисного заперечення і виглядати краще, ніж вони насправді себе почувають.

Немовлята та малюки

У цьому віці усвідомлення того, що означають смерть і умирання, є незначним, але буде присутнє відчуття, що бракує когось важливого. Відчуття покинутості, що виникає в результаті, може призвести до більшої, ніж зазвичай, «чіпкої» поведінки. Не маючи можливості самовираження за допомогою мови, їхня тривога та незахищеність можуть проявлятися як невтішний плач. Розпорядок годування та сну може бути порушений, і їхнє страждання може виражатися станом загального пригнічення.

Малюки до 5 років

Розуміння буде зростати, але також буде зростати потреба в інформації, щоб спробувати зрозуміти, що сталося, і це призведе до безлічі запитань. Занепокоєння з приводу повсякденних навичок є поширеним явищем, те саме стосується й підвищеної тривоги розлуки, навіть якщо дитина залишена сама лише на короткий період. Може спостерігатися регрес у поведінці, наприклад, нетримання сечі в ліжку і загальна поведінка, притаманна дітям молодшого віку. Деякі діти відчувають тривогу через темряву, коли ідуть спати. Дітям цього віку важко усвідомити постійність смерті і вони можуть очікувати, що людина повернеться. Коли цього не відбувається, можуть виникнути почуття розчарування і смутку. Їм може бути складно усвідомити поняттям «відсутності життя», і тому вони потребують запевнення, що мертві люди нічого не відчувають і в них нічого не болить.

Початковий шкільний вік

Діти цього віку починають розуміти концепцію того, що мертві люди не повертаються до життя і що смерть трапляється з усіма, включаючи їх самих. Вони можуть почати боятися смерті інших важливих для них людей. Деякі діти можуть певною мірою відчувати, що те, що сталося, є їхньою провиною. Якщо це саме така ситуація, то деякі з них поводять себе особливо добре, щоб компенсувати своє відчуття "поганого". Інші поводяться погано, щоб отримати покарання, яке, на їхню думку, вони заслуговують. Навіть якщо подібних очікувань нема, дитина може взяти на себе роль опікуна дорослого або брата чи сестри, які вижили. Намагаючись здатися дорослими, вони можуть взяти на себе невідповідні дорослі обов’язки.

Середній шкільний вік

Статеве дозрівання – це час великих змін, і для молоді скорбота лише поскладнює це. Підлітки прагнуть бути незалежними та дорослими, але смерть когось із близьких створює вразливість. Їхнє почуття горя може бути подібними до дорослих, але вони мають сильне стримування вираження своїх почуттів, частково, щоб здаватись дорослими, а частково, щоб не відрізнятися від друзів. Деякі молоді люди стають апатичними, пригніченими та замкнутими і розвивають ставлення "яка різниця?" до школи чи навіть до життя. З іншого боку, дуже неспокійне соціальне життя може відволікати від роздумів про горе. Іноді це може бути корисно, але почуття горя здатне раптово виникнути знову, і з ним може бути важко впоратися. Ризикова або антисоціальна поведінка не є чимось незвичайним.

Жодне з перерахованих вище явищ не повинно викликати занепокоєння, якщо вони не тривають протягом довгого часу або не впливають на безпеку та благополуччя молоді або здатність молодої людини вести нормальне життя. Якщо ви не впевнені або стурбовані, ви можете зателефонувати на конфіденційну гарячу лінію Child Bereavement UK за номером 0800 02 888 40 для отримання консультації. Важливо пам’ятати, що горе – це нормально, і за правильної допомоги та підтримки більшість дітей і молодих людей зміниться, але не зазнає шкоди від того, що сталося.

Стосунки, які вони мали з померлою людиною

Втрата одного з батьків або основного опікуна може мати руйнівні наслідки для дитини. Почуття незахищенності є звичайним явищем, і діти будуть хвилюватися про те, "хто зараз буде доглядати за мною?". Це може здатися нечулим, але діти живуть у дуже конкретному світі і повинні знати, що про них продовжуватимуть піклуватися. Вони також можуть боятися, що наступний з батьків помре, і їм знадобиться багато заспокоєння щодо цього.

Після такої втрати діти можуть вважати своїм обов’язком взяти на себе обов’язки померлого батька, навіть якщо цього від них ніхто не очікує. Просто  деякі діти вважають, що вони повинні це зробити. Для них це важкий тягар, і їм знадобиться багато переконання в тому, що для них ця роль не є ані очікуваною, ані доречною. З часом кожен зможе пристосуватися до такого життя, яким воно стало, з новими розпорядками та способами виконувати справи.

Коли в сім’ї помирає дитина, її брати чи сестри можуть відчувати себе покинутими, бо, і це цілком зрозуміло, багато емоцій зосереджено на померлій дитині. У братів і сестер можуть бути суперечливі емоції глибокого смутку, змішані з полегшенням від того, що дорослі тепер можуть мати для них час і сили. Вони можуть почувати себе погано через такі думки, і почуття провини є поширеним явищем. Коли помирає брат або сестра, діти, які вижили, можуть задатися питанням, чому вони живі, а їхні брат чи сестра мертві. Вони можуть боятися, що далі може настати їхня черга вмирати.

За бабусею або дідусем, які були значною мірою причетні до догляду за дитиною, ймовірно, туга буде більшою, ніж за тими, кого рідко бачили, але важливо не робити припущень. Смерть, яка здається не дуже важливою, може бути каталізатором почуттів навколо інших втрат.

Як загинула людина

Спосіб, в який хтось помер, вплине на реакцію дитини. Раптова смерть не дає часу підготуватися до того, що сталося, не дасть можливості попрощатися. Також виникає відчуття перебування в підвішеному стані або незавершених справ. Коли хтось з батьків або брат чи сестра несподівано гинуть у дорожньо-транспортній пригоді або, що ще більш травматично, внаслідок вбивства чи самогубства, негайною реакцією є шок і повне оніміння. Молоді люди можуть відчувати безмірний біль у зв’язку зі своєю втратою і гнів на людину, яка померла і залишила їх. Іншою реакцією є розчарування через те, що вони пропускають спільні заплановані заходи, які ніколи вже не зможуть відбутися. Вони можуть гірко шкодувати про те, що сказали, або хотіли б сказати, але ніколи не мали такої можливості.

Рубі було 6 років, коли помер її старший брат:

Мені не дуже подобався Роуен, і я б зараз хотіла сказати йому, як сильно я сумую за ним. 

Враховуючи все вищесказане, можна припустити, що очікувану смерть перенести легше, ніж раптову. Це не завжди так, просто вони різні. Для дітей та молоді смерть людини, яка хворіла деякий час, все ще може бути величезним шоком, особливо якщо вони не усвідомлюють серйозність ситуації. 

Джеффу було 13 років, коли померла його мама:

Ми почули, як чоловік біля нас говорив про молоду жінку, яка щойно померла. З того я зрозумів, що це моя мама.

Ми постійно спілкуємося з дітьми, навіть коли не плануємо цього. Вони будуть знати, що щось не так, на підставі змін в поведінці оточуючих дорослих. Намагайтеся використати будь-яку можливість, щоб підготувати дітей, якщо смерть передбачена.

При належній підтримці більшість дітей та молоді, що переживають скорботу, не потребуватимуть професійної допомоги. Їм потрібні любов і турбота дорослих, яким вони довіряють. Може бути доречним залучитися підтримкою від інших членів сім’ї або від небайдужих дорослих, що знають дитину, наприклад, вчителя.


Ми можемо запропонувати послуги перекладача для підтримки, яку ми пропонуємо по телефону, відео та віч-на-віч. Щоб дізнатися більше, зателефонуйте на нашу гарячу лінію у Великобританії за номером 0800 02 888 40