Говорити з малою дитиною про смерть і про те, що хтось помирає, дуже важко і може бути відчуття, що це дуже важко зробити. Це визване природнім інстинктом захистити дітей від важких речей у житті. Для того щоб зрозуміти, що трапилося, дітям потрібна інформація і пояснення. Вони повинні бути чесні, прості та на мові, яку розуміє дитина. З допомогою, діти можуть справитися з правдою, якою б важкою чи травматичною вона не була. Їм важче з неправдою. Коли обставини навколо смерті особливо травматичні, є бажання не казати всю інформацію, але навіть за таких умов потрібно слідувати тим самим принципам.

Нижче приведені пропозиції, щоб допомогти вам з тим, що казати, скільки казати, коли і як це казати. Запропоновані слова не є обов’язковим сценарієм. Вони – ідеї, щоб дати вам впевненість, підібрати ті слова, які вам здаються кращими для дитини або дітей, які з вами.

Коли слушний момент сказати, що хтось помер і де це зробити?

 • Це може бути попри захисні інстинкти дорослих, але дітям потрібно почути новини, якомога швидше. Чим довше ви це відтягуватимете, тим більше можливість, що вони випадково почують розмову або дізнаються у негодящий спосіб. Діти дуже чутливі до атмосфери та уже знають, що трапилося щось серйозне, але можуть бути невпевнені, що саме.

 • Краще почути новини від члена сім’ї, але зробити це може бути дуже непросто. Якщо ви відчуваєте, що не можете цього зробити, намагайтеся бути якомога ближче, поки хтось інший, знайомий дитині, поясне, що сталося.

 • Якщо ви повідомляєте новини самі, то нехай поряд буде хтось інший, щоб підтримати вас.

 • Якщо можливо, знайдіть місце, де вам не будуть заважати.

 • Спробуйте бути фізично близько до дитини або мати якийсь фізичний контакт, наприклад, триматися за руку. В ідеалі сидіть на дивані. Якщо фізичний контакт для дитини неприємний, то сидіть просто поруч.

Коли ви говорите з дитиною будь-якого віку, слідуйте принципам, незалежно від обставин

 • Використовуйте прості слова, які відповідають віку і розумінню дитини. Важливо використовувати справжні слова, такі як «мертвий» і «помер». Евфемізми, включаючи «загублений» або «полетів на хмари» здаються добрішими, але для дитини можуть викликати розгубленість.

 • Дайте стільки інформації, скільки хоче дитина. На це часто вказує задане дитиною питання. Якщо вона задає питання, це зазвичай означає, що вона готова почути більше, або їй потрібно почути відповідь.

 • Намагайтеся відповідати тільки на поставлені питання та уникайте надання додаткових деталей. Є дуже тонка межа між чесністю і перенавантаженням дитини інформацією, яка їй не потрібна. Інформацію завжди можна додати пізніше, якщо буде потрібно.

 • Якщо дитина задає питання, на яке вам важко відповісти, або ви не впевнені, як відповісти, можна спитати саму дитину, як вона думає. Це дасть вам розуміння того, скільки сама дитина уже знає і розуміє.

Як сказати малій дитині, що хтось помер

 • Попередьте дитину про те, що вам потрібно сказати їй щось сумне: "Мені потрібно сказати тобі дуже сумні новини".

 • Часто на самому початку все, що вам потрібно сказати це те, що людина померла. Більше питань виникне, коли дитина буде готова до подальшого пояснення і інформації.

 • Якщо людина погано себе почувалася, то доречно взяти цей вже відомий дитині факт за основу: «Ти пам’ятаєш, останній раз, коли ми бачили бабусю, вона погано себе почувала».

 • Заохочуйте дитину, що це нормально задавати питання про все і що ви зробите все можливе, щоб дати на них чесну відповідь.

Як пояснити, що означає мертвий для малої дитину

Наступні слова – це можливі варіанти пояснень, які ви могли б використати, щоб донести до дитини, що значить померти. Що саме ви вирішити казати, залежить від індивідуальних обставин і ваших власних переконань. Хороший підхід – це чесність об’єднана з великою кількістю заохочення. Зосередьтесь на тому, що на вашу думку спрацює краще для вас і дітей, які з вами.

Коли хтось помирає, їх тіло перестає працювати. Мертве тіло не дихає, тому що їх легені більше не працюють і зупинилося серце. Мертве тіло не може рухатися, воно дуже спокійне і непорушне. Мертве тіло не може нічого відчувати, тому воно не відчуває болю.

Через те що малій дитині може бути важко зрозуміти різницю між мертвим і живим, може знадобитися додаткове пояснення цих слів з допомогою наступних пояснень:

Через те, що їх тіло перестало працювати, мертвим людям не потрібно нічого їсти чи пити. Вони не відчувають холоду. Мертві люди назавжди залишаються мертвими. Якби ми не хотіли, щоб вони повернулися, вони не оживуть.

Почувши новини, реакції дитини можуть бути дуже різні – від надзвичайної стурбованості до відчуженості, ніби нічого і не трапилося, або навіть нервового хіхікання – все це є нормою.

Якщо ви не впевнені щодо деяких нюансів, будьте чесні про те, чого ви не знаєте і скажіть що, коли ви дізнаєтесь, ви скажете про це дитині.

Скоріш за все, вам знадобиться повторити цю інформацію і відповідати на питання найближчими днями і тижнями. Отримувати ті самі питання раз за разом, може бути надзвичайно важко, але саме в такий спосіб малі діти намагаються усвідомити, що відбулося.


Ми можемо запропонувати послуги перекладача для підтримки, яку ми пропонуємо по телефону, відео та віч-на-віч. Щоб дізнатися більше, зателефонуйте на нашу гарячу лінію у Великобританії за номером 0800 02 888 40